Oslava svátku Tu bišvat

V neděli 9. února 2020 proběhla již tradiční oslava svátku Tubišvat – Svátku stromů. Bylo velmi milé, že se jsme naplnili celou zimní modlitebnu.

Na tu bišvat je zvykem pořádat slavnostní večeře a jíst patnáct druhů ovoce. Mezi nimi by neměly chybět plody, kterými je izraelská země proslavena: víno, fíky, granátové jablko, olivy, datle. Všechny se nám podařilo sehnat a při rituálním sederu (pořádku) postupně ochutnávat a připíjet sklenky vína, které symbolizují jednotlivá roční období. Nejdříve bílé víno. Potom bíle s kapkou červeného, pak červené s kapkou bílého a nakonec červené, jež je symbolem léta. Je to opravdu optimistický svátek. 🙂

V Izraeli touto dobou začínají kvést ovocné stromy a pomalu začíná jaro.
V historii byl tu bišvat spojen s předpisy o odvádění zemědělských dávek.

Dnes je zvykem na tu bišvat sázet nové stromy. V současné době získává tento svátek i významný ekologický rozměr. Naše obec sice nesázela nyní, kdy je u nás zima, ale sázeli jsme v předešlém roce kolem synangogy opravdu hojně a tak nezbývá než doufat, že se nám naše stromy, keře a rostlinky ujaly.

Bylo přítomno mnoho dětí, velmi nás proto potěšila přítomnost hostujícího rabína, kterýsi pro ně připravil příběh o vztahu člověka stromu ve všech fázích lidského života.

Děkujeme všem, kteří přinesli a přispěli na lžíce, podíleli se 🙂 na přípravě hojného občerstvení, přípravách, vedení liturgie atd.

17 února, 2020