Purimová oslava 9. března 2020

V atmosféře ještě vesele lehkomyslné jsme se sešli naposledy před proti koronavirovými opatřeními. Oslavili jsme naši každoroční záchranu od zlosyna Hamana, který se naštěstí nestačil stát vrahem, ovšem jeho čin můžeme kvalifikovat jako masovou vraždu v stádiu příprav.

V duchu toho, že kdo zlu neodporuje, sám se proviňuje, si připomínáme krále, který pro svůj alkoholismus neviděl, co se mu děje před nosem. Na jeho paměť máme povinnost opít se tak, až nerozeznáme dobra od zla. Teto příkaz jsme k naší škodě nenaplnili, protože jsme přijeli mnozí auty a ostatní mají dětí, které by nás ještě neunesly.

Ovšem příběh jsme si přečetli, za což děkujeme našemu kantorovi, který jej každoročně pilně piluje s velkým předstihem a dokáže jej vysvětlit a pak ještě v předepsané formě odzpívat hebrejsky. Dále dodržet za nás, ne tak dokonalé, velký balík příkazů se svitkem Ester spojených. Navíc dokázal ještě dětem ukazovat barevné ilustrace ve svitku, mimořádnému zájmu se těšily ty s pobitými nepřáteli. Obec mu na druhé straně pomáhala s řehtačkami, dupáním a provolávání hanba s cílem přehlušil jméno zloducha Hamana, nechť je jeho jméno vymazáno. Výmaz se na druhé straně nemá šanci uskutečnit, protože jej vymazáváme mnohokrát a každý rok znovu :-).

Byla by ostuda nepřipomenout naši šlechetnou královnu Ester a jejího nezlomného strýce Mordechaje. Našeho nejvyššího jsme nezapomněli, ale v celém textu není zmíněn ani jednou a tato překvapivá skutečnost nám dává každoročně podnět k plamenným diskusím, které máme tak rádi.

Hráli jsme naše ochotnické divadlo s tématem Purimu a koho tato oblast zajímá, nechť se laskavě přesune do sekce Projekty. Byl to úspěch!! Těm kteří hráli divadlo i těm, kteří hráli naše velkorysé, trpělivé publikum děkujeme.

18 března, 2020

Štítky: