Sukkot

Sukotem zakončujeme Vysoké svátky, když jsme s usmířili s lidmi i s b-hem, zaplatili dluhy (pokud to šlo), je čas začít znovu a vyjít do budoucnosti svobodní. Proto stavíme přístřešek – suku.

Suka je v našem případ stan, který stavíme jako připomínku čtyřicetiletého putování pouští po útěku z egyptského otroctví. Je třeba, aby z něj bylo vidět na hvězdy a měl tři boční zdi. Z tohoto důvodu jsme nechali do střechy udělat udivené švadleně otvor, abychom naplnili všechna pravidla.

Svátek stanů jsme oslavili tento rok netradičně, protože navazoval právě na akci pro veřejnost a tak nám návštěvníci resp. jejich děti pomohly suku vyzdobit. Přátelská veřejnost byla pro nás velkým přínosem a uklidněním na pozadí vzrůstajícího antisemitismu.

V Izraeli je zvykem v těchto přístřešcích několik dní i přespávat, což u nás není možné. Přesto nám tento rok počasí přálo a my jsme předpisově pozvali hosty, pojedli, popili a nově pogrilovali. Náš nový gril měl opravdu velký úspěch a masíčko i zeleninka se opravdu povedly.

Zamávali jsme lulavem (mávátko z myrty, palmového listu a vrbové větvičky), přivoněli k etrogu (speciální citrusový plod zaslaný z Izraele). Zapomněli všechna povinná požehnání, což náš kantor rychle napravil.

Zkrátka byl to úžasný den.

31 října, 2019

Štítky: