Oslava Tu be Av s Ec Chajim

Svátku lásky Tu be Av předchází Tiša be Av, který je smutným postním svátkem, kde si připomínáme zničení našeho chrámu kvůli bezdůvodné nenávisti mezi lidmi.

Naopak během Tu be Av, jde o pozitivní vztahy mezi lidmi navzájem a mezi lidmi a naším nejvyšším. Stejně jako v křesťanské tradici směřujeme ke svatbě. Oslava, na které se mohou setkat i Ti, kteří by se jinak nepoznali, nebo ve starověku ani nesměly, se mohou seznámit a směřovat k “chupě a ketubě”. Chupa je svatebním baldachýnem a ketuba je svatební smlouvou, která symbolizuje naši Tóru, láska páru pak lásku národa k Hospodinu.

U nás rabínský pár také průběžně spravuje “Šiduchovou knihu” (šiduch je dohazovač/dohazovačka), přičemž takové dohazování je v židovství proces, který má svá přísná pravidla. Ovšem máme také předválečný komix, kde hlavní komickou postavu je právě dohazovač Gimpl Bejniš, který měl dohazování jako vedlejší příjem.

Výhodou je, že tento svátek je tradičně letním svátkem a můžeme jej koncipovat jako zahradní párty. Ne ovšem tento rok, protože 1. 8. 2021 lilo jako z konve a my jsme zvažovali, zda termín nezrušíme. Na štěstí nám vlastník kempu nabídl mokrou variantu pro 50 přihlášených lidí a tak nám nehrozilo, že 250 korpusů a linecké košíčky zůstane nevyužito.

Nakonec přestalo pršet ve hodinu před zahájením a přišlo 42 statečných, kterým tímto děkujeme, stejně jako plničům košíčků, těm, kdo přinesli ovoce, placky, slaný francouzský koláč, aktivity pro děti, bublifuky, balonky, ozdoby atd.

Také děkujeme Mosche House za výrazný finanční příspěvek k občerstvení.

Děti si užili do sytosti hraní v letních loužích a my dospělí jsme si zazpívali s rabínem Davidem Maxou a pak jsme si mohli do sytosti povídat, mnozí po pauze delší než rok. Pro děti byly připraveny aktivity (ovšem teploučká louže, je holt louže), pro dospělé také, ale povídání zvítězilo.

Těšíme se na příští rok

3 srpna, 2021