PESACH – východ z otroctví fyzicky i mentálně

Máme za sebou Pesachové dny. Významné svátky s jejich velikým úklidem, přípravami, odstraňováním všeho kvašeného, jako připomínku na chvatný útěk z Egypta od plných hrnců, pohodlí a ponížení do svobody a tím i dospělosti s její ochotou nést rizika být si za ně odpovědný/odpovědná.

Po celou dobu svátků jíme macesy. Zde je třeba, pro méně znalé připomenout, že se dělají z vody a mouky, lidská krev se opravdu nepřidává.

matzo

Zajímavé je, že tato krvavá pověra je doložena již před 2000 lety. Krvavá není kvůli rituálním vraždám, které neexistují, ale kvůli pogromům, které vyvolávala nebo byla k jejich vyvolávání použita.

U nás se toto tmářství odrazilo výrazně v Polenské aféře, kde se silně angažoval a poprvé výrazněji etabloval T.G.Masaryk. http://muzeum3000.nm.cz/fenomen-masaryk/takzvana-hilsneriada

Její dozvuky vnímáme dokonce ještě v naší době, kdy řešíme klimatickou změnu, revoluci v pojetí rodiny, elektronizaci, průmysl 4.0 a… rituální vraždu křesťanských panen!

Pověra se objevila při soudním procesu s bývalým novinářem Bartošem a nyní nově ve FCB příspěvku tiskové mluvčí a vedoucí Linky pomoci v Hnutí pro život.

Neuvěřitelné! Nevím, zda paní ještě nevyšla z vnitřního otroctví prastarých předsudků, nemá informace a jen po někom opakuje nebo chce vyvolat vlnu nenávisti. Ptala jsem se opakovaně, zarytě neodpovídá. Ráda bych ji poučila, ale nechce.

V židovské tradici, ten kdo se neptá, nebude vyveden z otroctví. Známé pesachové podobenství o třech synech, uvádí jako toho nejméně povedeného syna, právě tu ratolest , která se neumí ptát.

Přejeme tedy všem nezůstávejte otroky ani uvnitř sebe samých!

14 června, 2022