Krásný a netradiční chanukový den, prosinec 2024
Židovská obec v Děčíně prožila nezapomenutelný společný den během letošní Chanuky, který se nesl v duchu radosti, sounáležitosti a objevování krás zimní přírody. Místo tradiční rekonstrukce bitvy Makabejců s Řeky, kterou plánujeme na příští rok, jsme se tentokrát vydali na zcela jinou cestu – doslova.
Přírodovědná společnost naší obce uspořádala vycházku na monitorovací místa podél Mlýnské stezky od Mezné do Hřenska. Tato místa sledujeme v rámci projektu regenerace spálenišť a pozorujeme, jak se příroda postupně zotavuje po nedávných požárech. Náš biolog nás obohatil zasvěcenými komentáři a zajímavostmi z místního ekosystému, což celou procházku proměnilo ve skutečný zážitek.
Zimní krajina nás odměnila nádhernými scenériemi. Ojíněné stromy v sluneční záři vypadaly jako z pohádky o Mrazíkovi a naše fotografka zachytila tyto kouzelné okamžiky na snímcích, které se stanou součástí retrospektivní výstavy plánované na podzim.

Všichni účastníci se vrátili do synagogy s dostatečným předstihem, a tak jsme ještě stihli pomoci organizátorkám s přípravou pohoštění a vytvořit uvítací výbor pro nově příchozí. Letos jsme mezi sebou přivítali nejen členy z celé republiky, ale také novou rodinu s dítětem a další sympatizanty.
Chanukový den zakončilo společné zapálení svíček, sdílení dobrého jídla a srdečné rozhovory. S účastí přibližně 45 lidí – což je na obec s méně než 100 členy skvělý výsledek – jsme si připomněli, že Chanuka je nejen svátkem světla, ale také příležitostí k upevňování vazeb a posilování naší komunity.
Už nyní se těšíme na další setkání, ať už při plánovaném maškarním bále na Purim, Pesachovém divadle a sederu, či rekonstrukci Makabejské bitvy nebo na podzimní výstavě. Společné chvíle, jako byla tato, jsou pro nás neocenitelné a dodávají nám energii do dalších dní.
Po návratu do synagogy jsme pokračovali bohoslužbou vedenou naším výjimečným kantorem. Jeho draša (kázání) byla nejen inspirativní, ale i hluboká a objevná, což přineslo do našeho shromáždění opět hrdost na naše duchovní vedení ztělesněné PhDr. Ivanem Kohoutem.
Po bohoslužbě jsme se vrhli na oblíbené chanukové tradice. Hra s drejdlem přinesla spoustu radosti a nečekaných vítězství, zatímco chanukový kvíz o historii Makabejského povstání nás znovu poučil a ukázal, že si pamatujeme víc, než jsme si sami mysleli. A pak přišla na řadu očekávaná hostina: latkesy (bramboráky) a sufganiot (koblihy) chutnaly naprosto báječně. Naše večerní večeře byla skutečnou oslavou chutí a zároveň důkazem, jak úžasně dokážeme společně vytvořit něco výjimečného. Děkujeme rodinám Frejlachových, Vítových, Vrátných, Schönau, Evě Kudrnové, Janě Palkovičové a dalším.
Naši neúnavní kuchaři a kuchařky si zasloužili obrovské poděkování – a také malý symbolický dárek: láhev oleje. Olej, jako klíčový prvek chanukového zázraku, připomíná sílu víry, vytrvalosti a naděje.
Jedním z nejkrásnějších momentů bylo zjištění, jak skvěle dokážeme spolupracovat. Dobrovolníci se hlásili o práci, všichni přinesli příspěvky k občerstvení nebo podporu formou cedaky (popřípadě obojí) všechno probíhalo hladce, a atmosféra byla plná pohody. Sucho, teplo, smích a jediné „konflikty“, které jsme zažili, byly odlišné názory na biblické postavy a jejich motivace. Diskuse se nesla v duchu mírného exhibicionismu, respektu a vzájemného pošťuchování – a také byla opravdu výživná!
Chanukový den jsme zakončili přáním pro všechny: aby dokázali šířit světlo nejen do světa, ale i do svého nejbližšího okolí. Ať naplňujeme naši základní hodnotu Tikun Olam – zlepšovat svět kolem sebe a přispívat k jeho spravedlnosti, kráse a harmonii.
Děkujeme všem, kteří byli součástí tohoto nádherného dne. Už teď se těšíme na další společné okamžiky, které nás spojují a naplňují naši komunitu radostí a vděčností. Chanuka sameach!




