TU BIŠVAT – Svátek nových stromů

Oslavili jsme s Bejt Simcha Svátek nových stromů nebo též Svátek plodů. Je to vtipné, v Izraeli totiž začínají kvést mandloně a u nás se sáňkuje.

Sešli jsme se v hojném počtu on line, viděli jsme dokonce poprvé poslední přírůstek do naší komunity, nového malinkého chlapečka. Rodičům blahopřejeme MAZAL TOV.

Nejdříve jsme se po dlouhé době nadšeně zdravili. Má to smysl připojit se dříve, tím spíše, že nás navštívili přátelé od Indie, přes Čechy, Slovensko, Německo až po Londýn. Výhodou onlinu také je, že pokud se v některé rodině nedaří udržet během připojení kázeň, je možné vypnout mikrofon a v krajním případě i kameru a zasáhnout. Nadarmo není seder v překladu pořádek. Pozoruhodné je, že se náš kantor Ivan Kohout  moudře naučil vést bohoslužby ještě interaktivněji než, kdybychom se viděli na Tu bišvatovém sederu osobně.

Kantor nás provedl čtyřmi ročními obdobími. Ke každému jsme vypili skleničku vína nebo děti džusu. Nejdříve zima s bílým nápojem, poté jaro se světle růžovým nápojem, nato léto, červené víno s trochou bílého, nakonec sklenička čistě rudá – podzim. Ke každému období příslušné ovoce, písně a požehnání. Střídali jsme , snad jsme na nikoho nezapomněli.

Tentokrát jsme si poprvé vyprávěli příběhy o přírodě a já doufám, že tento zvyk zachováme do dalších let. Bylo to moc krásné. Shodli jsme se i s těmi, kdo on line setkání nemají rádi, že jsme si to velmi užili.

Byly přítomné také děti, které již s předstihem vytvořily umělecká díla, jež by jinak byla náplní obvyklých dětských aktivit v synagoze.

Jak se jim povedla, můžete posoudit níže.

2 února, 2021