Mimořádný Pesach 2023

Na den otevřených dveří navazovala oslava Pesachu, která byla skvělá mimořádně velikou účastí našich členů.

Seder – předseda

Napadá mne, zda nás nestmeluje právě mimořádně nepříznivá ekonomická situace naší synagogy a tím i absence bojů o moc a peníze. Máme klídek.

Tentokrát jsme umožnili účast na naší oslavě i několika sympatizantům, které lákal autentický zážitek z velikého rituálu, jenž považujeme, my Židé, za zcela zásadní. Naši hosté trpělivě prošli všemi bezpečnostními zkouškami našeho bezpečáka, kterému děkujeme za velikou starostlivost a opatrnost.

Našemu kantorovi za vynikající výklad a pečlivou bohoslužbu velmi děkujeme. Je zřejmé, že je opravdu jednička ve svém oboru, mnoho let studia a vytrvalost přinesly Ivanu Kohoutovi i naší komunitě bohaté plody.

Hosté nám pomohli pokrýt náklady na oslavu a byli velmi příjemní. Dotáhli jsme sederové talíře k dokonalosti. Čtyři skleničky košer vína, byly opojné.

 Mohli jsme si dovolit výborný hlavní chod a to:

  • Rozmarýnové, pečené brambory
  • Středomořskou zeleninu
  • Telecí steak s krustičkou z pesachové mouky a bylinek

Uvařil nám, bezplatně, pětihvězdičkový kuchař Dennis Neuber s důsledným dodržením kašrutu (stravovacích předpisů) v ukázkové košer kuchyni jedné z našich členek. Úpravu jsme finalizovali v synagogální kuchyni. Byla to nová, trochu stresující zkušenost, vydat 40 jídel během 7 minut. Opravdu výkon. Kuchaři jsme společně zatleskali.

Skončili jsme hledáním afikomanu, tentokrát hledali dospělí a … nenašli. Děti s námi vyjednaly drahý odkup. Přejeme jim to z celého srdce.

Byl to náročný den, vzhledem k tomu, že oslavě předcházel den otevřených dveří a pořadatelé obojího byli titíž lidé.

Děkujeme Františkovi, Petře, Janě, Heleně, Lucii, Davidovi, Dennisovi, Adéle, oběma Jakubům, Báře, Efraimovi, Petrovi, Rivce, Aničce, Sofii, Danielovi a Lee, a mnoha dalším.

Podařilo se nám vyjít z otroctví bezmoci a odevzdanosti do proaktivního módu, což považuji za veliký úspěch.

LuNa

23 května, 2023